• Ladataan..
  • OP Ala-Satakunta
  • Autopalvelu Metsämäki
  • Seloy
  • Maaseudun Tulevaisuus
  • Konepaja Survonen
  • Arolan Höyläämö
  • Autotalo Pelttari
  • Jarttu Oy
  • New Boliden
  • ADR-Koulutus
  • Telilä
  • Kivikylän Kotipalvaamo
  • Nordkalk
  • PicknPay.png
  • Nornickel
  • Huittisten Säästöpankki
  • Ritakallion lähiliha
  • Piha Suomela
  • Digitoimisto Huima
  • Sallila Energia
  • Esakon
  • Toripuoti
  • OP Satapirkka
  • Loimi-Hämeen Jätehuolto
  • Systemia
  • Lauttakylä
  • Euran Erikoispaperit
  • Vesirakennus Ojanen
  • Huittisten siirtokuljetus
  • Huittisten Kaupunki
  • S Satakunta
  • Vammaspaino
  • Wanha WPK
  • Macron
  • Alueviesti
  • Lauttakylän Putkityö
DSC_8819x.jpg
VU/LP-Vampulan A-tytöt voittivat SM-välieräturnauksen Huittisissa puhtaasti kolmella voitolla. Kuva Antti Kaskinen

Lentopallokausi päättyy Huittisissa upeasti A-tyttöjen SM-finaaliturnauksella

30.4.2025

Harvinaista herkkua on tarjolla lauantaina ja sunnuntaina Huittisten ammatti- ja yrittäjäopistolla ja Tahto Areenalla, kun maan parhaat A-tytöt ottavat mittaa toisistaan SM-finaaleissa.

 

Huittisiin on saatu harvinainen tapahtuma, kun Suomen kahdeksan parasta A-tyttöjoukkuetta taistelevat lentopallon SM-mitaleista. Ja mikä parasta, mukana on myös kotijoukkue eli Vampulan Urheilijoiden/LP-Vampulan joukkue, joka selvitti ensimmäisen kerran tiensä finaaleihin. Muut joukkueet ovat Salon Viesti, Puijo Wolley, Nurmon Jymy, Oriveden Ponnistus, Arctic Volley, Häme Lentis ja PuMa Volley.

 

Joukkueissa on mukana useita liigapelaajia, kun seitsemällä on joukkue Mestaruusliigassa. Tulossa ovat ainakin Arctic Volleysta Vilma Isometsä, Miia-Maria Mäkikyrö ja Ella Peltomaa, Häme Lentiksestä Elisa Muukkonen ja Kerttu Kilpinen, Oriveden Ponnistuksesta Henna Strengell, Milla Haapaniemi, Venla Naaralainen, Moona-Maria Puputti, Krista Kämppi, Laura Sarajärvi, Sohvi Suoranta ja Ilona Syvänen, Nurmon Jymystä Sofia Päykkönen, Emma Kattelus, Aino Kantokoski, Iiris Rajamäki ja Marleene Mäkinen, Salon Viestistä Karoliina Hörkkö ja Kiira Tuominen, Puijo Wolleysta Hanna Kastarinen ja kotijoukkueesta LP-Vampulan Ella Rajaniemi, Mariliis Lipand ja Elli-Saara Etelä.

 A-tytöt ovat vuonna 2005 syntyneitä tai nuorempia.

 

LP-Vampulan lajijohtaja Hanna Arve-Talvitie on iloinen, että Huittisiin on saatu tällainen turnaus.

–Vastaavaa ei ole täällä ihan hetkeen ollut. Tapahtuma tuo Huittisiin pelkästään reilut 150 pelaajaa ja joukkueiden henkilöstöä. Sen lisäksi tänne saapuu fanijoukkoja, joten väkimäärä on melkoinen koko viikonlopun aikana. Joukkueet tulevat treenaamaan tänne jo perjantaina.

 

Arve-Talvitie kiittelee talkooväkeä, joka on lähtenyt tapahtuman järjestelyihin mukaan.

–Ilman heitä tällaisen tapahtuman läpivieminen ei olisi mahdollista.

Turnauksen avajaisia vietetään lauantaina aamuyhdeksältä Tahto Areenalla. Varsinaiset ottelut alkavat kello 10.30, jolloin Tahto Areenalla kohtaavat VU/LP-Vampula ja Salon Viesti, ammatti- ja yrittäjäopistolla Häme Lentis ja OrPo.

Kello 12 ottavat Tahto Areenalla mittaa toisistaan Puijo ja Nurmon Jymy, Hayolla PuMa ja Arctic Volley. Kello 13.30 Tahto Areenalla kohtaavat Viesti ja Puijo, Hayolla OrPo ja PuMa.

 

Kello 15 Tahto Areenalla ovat vastakkain Jymy ja VU/LP-Vampula, Hayolla ArVo ja HäLe. 16.30 ovat vuorossa Tahto Areenalla Viesti ja Jymy, Hayolla ArVo ja OrPo. Päivän viimeiset ottelut alkavat kello 18, jolloin Tahto Areenalla ovat vastakkain VU/LP-Vampula ja Puijo, Hayolla HäLe ja Puma.

Sunnuntaina pelataan sijoitusotteluita niin, että ottelut alkavat aamuyhdeksältä, ja puoliin päiviin asti pelataan sekä Tahto Areenalla että Hayolla alkusarjan sijoitusten mukaisesti. Kello 13.30 ottelut jatkuvat mitalipeleillä, jotka pelataan Tahto Areenalla. Pronssipeli pelataan ensin ja finaali alkaa kello 15.

Otteluihin on vapaa pääsy.