• Ladataan..
  • Euran Erikoispaperit
  • Sallila Energia
  • Nordkalk
  • Telilä
  • Huittisten Kaupunki
  • Maaseudun Tulevaisuus
  • Konepaja Survonen
  • ADR-Koulutus
  • Huittisten Säästöpankki
  • Autopalvelu Metsämäki
  • OP Satapirkka
  • Seloy
  • Loimi-Hämeen Jätehuolto
  • Systemia
  • Nornickel
  • New Boliden
  • Vesirakennus Ojanen
  • Piha Suomela
  • Ritakallion lähiliha
  • S Satakunta
  • Lauttakylä
  • OP Ala-Satakunta
  • Wanha WPK
  • Autotalo Pelttari
  • Jarttu Oy
  • Kivikylän Kotipalvaamo
  • Lauttakylän Putkityö
  • PicknPay.png
  • Alueviesti
  • Esakon
  • Arolan Höyläämö
  • Digitoimisto Huima
  • Toripuoti
  • Huittisten siirtokuljetus
  • Macron
  • Vammaspaino
DSC_7048x.jpg
LP-Vampulan peli-ilme oli kokonaan toisenlainen kuin keskiviikon vierasottelussa. Kuva Antti Kaskinen

Hyvää lentopalloa, mutta tärkeä voitto jäi LP-Vampulalta uupumaan

15.3.2025

Mestaruusliigan tuplapeliviikonloppu alkoi LP-Vampulalta lupaavasti. Peli-ilme oli kokonaan toinen kuin puolivälieräsarjan ensimmäisessä ottelussa keskiviikkona Kangasalalla. Tiikerinsilmä oli otettu esiin ja LP-Vampula pelasi hyvin, mutta Kangasala vei voiton erin 2–3 (25–23, 22–25, 22–25, 25–19, 11–15). Näin Kangasala sai jo toisen kiinnityksen puolivälieräsarjaan. Vielä ei kannata heittä kirvestä kaivoon, sillä taistelu jatkuu sunnuntaina Tahto Areenalla.

 

Ensimmäisessä erässä Vampula pelasi iloista peliä ja taisteli joka pisteestä. Toinen erä kääntyi Kangasalalle, ja samoin kolmas. Neljännessä erässä Vampulan taisteluilme oli jälleen kohdillaan, mutta viidennessä erässä yhden pisteen kääntyminen vastustajalle muutti koko erän suunnan ja lopulta Kangasala oli kotijoukkuetta vahvempi.

LP Kangasalan syötöt saatiin nyt paremmin nousemaan kuin keskiviikon vieraspelissä, jossa Kangasala syötti murhaavat seitsemän ässää jo ensimmäisessä erässä. Vampulan syötöt eivät olleet yhtä tehokkaita, mutta ottelussa nähtiin monta pitkää pallorallia, joita oli viihdyttävää seurata katsomosta.

Kangasala ei pelannut huonosti, vaikka ottelu oli nyt edellistä tasaisempi. Vampula sen sijaan paransi otettaan merkittävästi.

 

Ottelun jälkeen LP-Vampulan kapteeni Jovana Biberdžić totesi, että ottelu oli tiukka, mutta Vampula pelasi paremmin kuin keskiviikkona.

–Pelasimme aluksi hyvin ja keskityimme hyvin peliin, mutta viidennessä erässä teimme aivan liikaa virheitä.

Kysymykseen mistä johtui, että hänen oma pelaamisensa oli nyt paljon parempaa kuin keskiviikkona.

–En tiedä, mikä siinä meni pieleen, mutta ensimmäinen pudotuspeli on aina tiukka. Nyt me kaikki pelasimme paremmin ja huomenna yritämme vielä pelata hiukan paremmin, sanoi Jovana Biberdžić.

 

LP Kangasalan parhaana palkittu passari Emmi Jalonen oli tyytyväinen, että he pystyivät kairaamaan ottelusta voiton.

–Nämä olivat kaksi todella erilaista peliä. Keskiviikkona meillä tuntui onnistuvan kaikki, vastustajalla ehkä ei. Näytti siltä, että nyt he olivat löytäneet lääkkeitä meidän suorituksiimme, niin tässä sai tehdä täyden työn, että pääsimme voittoon, sanoi Emmi Jalonen.

 

Puolivälieräsarjan kolmas ottelu alkaa Tahto Areenalla huomenna sunnuntaina kello 17.

 

 

 

LP-Vampula Huittinen–LP Kangasala 2–3 (25–23, 22–25, 22–25, 25–19, 11–15).

Koti: Biberdžić 23/+12, Evetts 18/+15, Demps 15/+9

Vieras: Pöllänen 27/+14, Pyhäjärvi 19/+12, Rekola 17/+15

 

LP-Vampula: Ässät 5, syöttövirheet 13, torjunnat 10, hyökkäysprosentti 35

LP Kangasala: Ässät 12, syöttövirheet 9, torjunnat 8, hyökkäysprosentti 36

 

MVP:

 

Carly Evetts LP-Vampula Huittinen

Emmi Jalonen, LP Kangasala

Yleisöä 378